Bennewitzovo kvarteto 2. května v aule gymnázia Dr. J. Pekaře

15.04.2024

Srdečně Vás zveme na vystoupení Bennewitzova kvarteta, které se koná 2. května od 19:00 hodin ve slavnostní aule Gymnázia Dr. Josefa Pekaře v Mladé Boleslavi (výtah k dispozici). Tento koncert představuje jedinečnou příležitost vychutnat si špičkové interpretační umění jednoho z nejuznávanějších komorních souborů světového formátu.

Bennewitzovo kvarteto, pojmenované po houslistovi a řediteli Hudební konzervatoře v Praze, Antonínu Bennewitzovi, se pyšní absolutním vítězstvím v prestižních soutěžích v Osace 2005 (International Chamber Music and Festa) a v Itálii 2008 (Prémio Paolo Borciani), ale také řadou dalších ocenění. V roce 2019 čtveřice hudebníků získala cenu Classic Prague Award za nejlepší komorní výkon roku.

Těšíme se na Vaši účast a společné prožití jedinečného hudebního zážitku!

Slovy německého Süddeutsche Zeitung "Soubor, který by člověk mohl spontánně počítat mezi ty nejlepší, jaké kdy slyšel."

Vstupenky zakoupíte na evstupenka.cz 🛒, na recepci Domu Kultury, v Infocentru nebo před koncertem.


PROGRAM

J. Haydn - Smyčcový kvartet F dur, op. 77, č. 2
1. Allegro moderato
2. Menuet: Presto - Trio
3. Andante
4. Finale: Vivace assai

E. Schulhoff - Smyčcový kvartet č. 1
1. Presto con fuoco
2. Allegretto con moto e con malinconia grotesca
3. Allegro giocoso alla Slovacca
4. Andante molto sostenuto

--- přestávka ---

A. Dvořák - Smyčcový kvartet a moll, č. 7, op. 16
1. Allegro ma non troppo
2. Andante cantabile
3. Allegro Scherzando - Trio
4. Allegro ma non troppo


Bennewitzovo kvarteto patří ke špičce mezinárodních komorních souborů, což potvrzují nejen vítězství ve dvou prestižních soutěžích – Ósaka v roce 2005 a Prémio Paolo Borciani v Itálii v roce 2008, ale i uznání kritiky. Již v roce 2006 německý deník Frankfurter Allgemeine Zeitung napsal: "... Hudba byla pozoruhodná nejen čistotou struktury, ale také nádhernou tónovou paletou a intonační čistotou provedení. Jen velmi zřídka se člověk setká s tak dovedně vytvořenými a silnými harmoniemi... Velké umění." Soubor získal řadu ocenění i na české hudební scéně. V roce 2004 bylo kvarteto oceněno Cenou Českého spolku pro komorní hudbu a v roce 2019 získala čtveřice hudebníků cenu Classic Prague za nejlepší komorní výkon roku.

Kvarteto v současné době vystupuje na významných pódiích v České republice i v zahraničí (Wigmore Hall London, Musikverein Wien, Konzerthaus Berlin, Théâtre des Champs-Elysées Paris, The Frick Collection New York, Seoul Art Center, Rudolfinum a další) a je pravidelně zváno na festivaly jako Salzburger Festspiele, Luzerne Festival, Rheingau Musik Festival, Kammermusikfest Lockenhaus a Pražské jaro. Skupina měla tu čest spolupracovat s vynikajícími umělci: Jean-Yves Thibaudet, Alexander Melnikov, Vadim Gluzman, Isabel Charisius, Pietro de Maria, Reto Bieri, Danjulo Ishizaka a dalšími.

Bennewitzovo kvarteto s oblibou hraje a vystupuje především na domácí české hudební scéně. K nejvýznamnějším patří spolupráce s Českou filharmonií a jejím dirigentem Jiřím Bělohlávkem při provedení Koncertu pro smyčcové kvarteto a orchestr Bohuslava Martinů. Oba kvartety Leoše Janáčka natočil soubor pro Českou televizi v unikátních prostorách brněnské vily Tugendhat. Český rozhlas pravidelně zaznamenává významné koncerty kvarteta.

Členové kvarteta kladou velký důraz na inspirativní a někdy náročný výběr koncertního repertoáru. V letech 2012 a 2015 provedl soubor v jediném večeru kompletní šest Bartókových smyčcových kvartetů v Maggio Musicale Fiorentino a ve švédské Upsale. V roce 2014 uvedla čtveřice v berlínském Konzerthausu premiéru Písní imigrantů Slavomíra Hořínky. V roce 2019 přidalo kvarteto do své diskografie nové CD s hudbou pronásledovaných židovských skladatelů H. Krásy, V. Ullmanna, E. Schulhoffa a P. Haase u vydavatelství Supraphon.

V sezoně 2023/24 se Bennewitzovo kvarteto vrátí na řadu evropských pódií (Stuttgart, Mannheim, Heidelberg, Linz, Bilbao) a debutovat bude v Klagenfurtu, Darmstadtu a Duisburgu. Kvarteto opět vystoupí ve Spojených státech a Kanadě a bude pokračovat ve svých koncertních projektech v České republice, včetně spolupráce na integrálním provedení Dvořákových smyčcových kvartetů v rámci festivalu Dvořákova Praha. V současné době soubor připravuje vydání nového CD se smyčcovými kvartety "těch, kteří spolu hrávali" - Haydna, Mozarta, Vaňhala a Dittersdorfa.

Od roku 1998 nese kvarteto jméno houslisty a ředitele pražské konzervatoře Antonína Bennewitze (1833-1926), který se významně zasloužil o vznik české houslové školy. K jeho nejvýznamnějším hudebníkům patří Otakar Ševčík a František Ondříček a především Karel Hoffman, Josef Suk a Oskar Nedbal, kteří pod Bennewitzovým vlivem vytvořili slavné České kvarteto.

Vytvořte si webové stránky zdarma!